Тазгодишният тренинг, организиран от инспектората с директорите на училищата в общините Кайнарджа, Алфатар и Ситово, се проведе в основно училище "Цанко Церковски", с. Средище с директор Снежана Цанева.
Целта на сбирката бе да се споделят знания, опит и идеи за създаване на алгоритъм за оценка на осъществяването на училищната програма.
Водещ бе Никола Радев - старши експерт в инспектората по образованието. В тренинга участваха: досегашния началник на институцията Велико Георгиев, началникът на отдел Марин Ботев, старши експертите Анета Ненова и Лъчезар Великов. Гостуваха и директорите на дванадесет училища от горепосочените общини.
Директорът на училището - домакин Снежана Цанева представи презентация, съдържаща целите, задачите,използваният от учителите в часовете алгоритъм за привеждане в съответствие със способностите на учениците и техните речеви компетенции, реализираните дейности с учениците през предишната година, които са многобройни и в различни области - фолклор, изкуства, информационни технологии.
Директорите на другите училища също споделиха своя опит и посочиха ефективни педагогически практики. Оформи се тезата, че трябва да се намери балансът между дейностите в часовете за задължителна подготовка и тези извънрегламентираното учебно време.
Спазвайки програмата за деня, директорите се отправиха към кабинета по химия и опазване на околната среда, където наблюдаваха урок по предмета "Човекът и природата" в пети клас с деца билингви при учителя Гюнайдън Реджеп. Той използва традиционната методика и иновационни методи на преподаване, за да запознае петокласниците с разликите между чистите вещества и смесите.
Участниците в тренинга обсъдиха урока в посока реализиране на училищната програма по български език. Те приложиха интерактивната техника "Шест мислещи шапки", която дава възможност за детайлно разчитане на целите, задачите, дейностите, онагледяването и изложението на учителя, речта на децата, емоциите, възможностите, фактите в урока.
Директорите наблюдаваха и театрален етюд "Училището на Хаджи Генчо" по мотиви от повестта на Любен Каравелов "Българи от старо време". Актьорите бяха обучени от учителите Николай Любенов, Милена Михайлова и Таня Иванова по програма "Театърът в училище и училището в театъра" - дейност по спечелен от училището, но все още нефинансиран от Центъра за интеграция на децата и учениците от етническите малцинства проект "Песента на колелетата". Генералната цел на учителите е повишаването на езиковата компетентност на учениците по български език, ангажиране и осмисляне на свободното им време, овладяване на уменията за влизане в роля.
Участниците в тренинга бяха приятно изненадани с танго за поздрав, изпълнено от шестокласничката Сибел Емилова и Тюнджар Тюркян от седми клас. Хореографията е дело на Таня Иванова - учител по история и цивилизация и по музика.
Последва дискусия за споделяне на впечатления, на идеи, провокирани у участниците от наблюдаваната практика, поздравления за директора Снежана Цанева и екипа учители.
Старши експертът по български език и литература Анета Ненова представи своите виждания по организацията и резултатите от работата на педагогическата общност за усъвършенстване овладяването на българския език. Тя подчерта, че думата директор е ключова за реализацията на училищната учебна програма и за поддържане на българската езикова среда в училище.